Aktualności, Android, Apple, Blackberry

Czy Google i Apple podziękowały BlackBerry za gesty i przycisk?

6 lat temu BlackBerry wydało jeden z najlepszych na swoje czasy systemów- BB OS 10. System, który w swoim czasie nie miał sobie równych.

Android wyglądał przy nim jak zlepek przypadkowych funkcji a iOS nie przypominał obecnego systemu.

BlackBerry wprowadził zupełnie nowy standard. Wizualny, jakościowy i technologiczny.

System operacyjny czasu rzeczywistego

BB OS 10 był oparty o QNX – system operacyjny czasu rzeczywistego zaliczany do klasy Unix, tworzący w drzewie rozwoju Uniksa własną i niezależną gałąź. QNX został stworzony przez firmę QNX Software Systems Ltd. Od kwietnia 2010 roku jest własnością firmy BlackBerry.

Nowy OS od BlackBerry nie był oczywiście pozbawiony problemów wieku dziecięcego, miał niestety skromny sklep z aplikacjami a developerzy pomimo premii i bonusów nie kwapili się do pisania na niego aplikacji. Ale to wszystko można było wybaczyć, ponieważ system miał jeszcze jedną kulminacyjną zaletę.

Gesty

Coś, co przeniosło komputery Apple z system MacOS w inny wymiar uczyniło z OS10 system wyjątkowy.

BlackBerry Q10

Przypominam tylko – był rok 2013. Oprócz systemu OS10 BlackBerry daje światu nowe urządzenia. Dla mnie kultowa trójka to Q10, Z10 i Z30.

O ile Q10 był dość podobny do linii Bold i posiadał fizyczną klawiaturę o tyle modele Z10 i Z30 nie miały guzików wcale (nie licząc tych na bocznym panelu). Przedni panel bez przycisków fizycznych, w 2013 roku. To było odważne posunięcie, które zapoczątkowało dwie ważne rzeczy – masowe usuwanie przycisków oraz gesty.

BlackBerry Z10

Ponieważ nie było przycisków fizycznych modele Z10 i Z30 (Q10 również) obsługiwało się gestami. Tymi znanymi dziś z iOS czy Androida.

Gesty w OS10

Pierwszy z nich – przeciąganie w górę, czyli wracamy do pulpitu i minimalizujemy aplikację a drugi (genialny) góra plus prawa – uruchamianie HUBa z każdego miejsca, z każdego pulpitu. Po prostu mistrzostwo świata.

Gest minimalizowania aplikacji

Rok 2016

Po 3 latach od premiery OS10 Samsung nadal w modelu flagowym S7 używa przycisku na przedniej części urządzenia. 3 lata a gigant jakim jest Samsung technologicznie nie dotarł tam, gdzie było BlackBerry w 2013 roku.

Pierwsze urządzenie flagowe serii S od Samsunga bez przycisków z przodu (S8) pojawia się uwaga w roku 2017.

Rok 2017 obok Samsunga to również premiera flagowca Apple – iPhone X, który również pierwszy raz w historii firmy Apple nie ma fizycznego przycisku pod ekranem.

Apple jednak kopiuje od razu dodatkową rzecz od BlackBerry – gest zamykania aplikacji (minimalizowania) i powrotu do pulpitu. Google skopiowało rozwiązanie w roku 2018, choć nie idealnie.

BlackBerry Z30 z 2013 roku!

4 lata dominacji BlackBerry

Po tym przykładzie widać, jak mocno w przyszłość wybiegło BlackBerry. Mieli świetny pomysł, świetny system ale zabrakło aplikacji i co najważniejsze urządzeń. Bardzo dobre modele jak Z30 wychodziły nawet rok za późno względem konkurencji, dlatego ich specyfikacja w dniu premiery była gorsza od innych flagowców co powodowało częste kpiny. Sam system się bronił, niestety nie miał wsparcia w urządzeniach.

Dziś niestety wiele osób myśli, że Apple było pierwsze a Google to skopiował albo co bardziej spiskowe teorie – Apple wykradło i pierwsze wdrożyło. Prawda jest jednak inna i to dzięki BlackBerry mamy w 2019 roku urządzenia, jakie Kanadyjczycy projektowali 6 lat temu!

Previous ArticleNext Article