Aktualności, Apple

Apple Watch 4. To nie jest zegarek.

Apple Watch 4. Nowszy, szybszy, lepszy.

Zapowiadany w ten sam sposób jak inne produkty Apple. Oczywiście każde urządzenie wydane rok później będzie szybsze, mocniejsze ale czy lepsze?

To nie jest zegarek

Inteligentny zegarek. Ta nazwa jest coraz bardziej nieaktualna. Jedyną formą łączącą Apple Watch z zegarkiem to umiejscowienie na nadgarstku. Podczas kilkunastu dni używania AP4 tylko kilka razy sprawdziłem godzinę, ale sprawdzałem wszystkie inne rzeczy.

Powiadomienia i rozmowy to Matrix

Mówienie do zegarka nie jest „fajne”, ale da się i jest to świetnie rozwiązane. Świetnie pod kątem technicznym. Słychać głośno i wyraźnie. Są chwile, gdy jesteś obok telefonu a musisz odebrać? Teraz to nie problem. Jedynie wyglądasz jak dziwak.

Powiadomienia? I to jest najlepsze w całym ekosystemie. Każda aplikacja, jaką używam codziennie ma aplikację na AW. AirMail, Kalendarz, Pogoda, Mapy, Viber, Strava, Apple Music. Wszystko działa zaskakująco dobrze i szybko. Powiadomienia e-mail, facebook messenger – wszystko szybko i czytelnie.

Zegarka używam już podświadomie. Jeżeli ktoś dzwoni, sprawdzam na zegarku. Dzięki Air Pods również odbieram rozmowy. SMS – AW. Mail- AW. Oczywiście często odpisuję z Maca – muszę sprawdzić załączniki i napisać kilka zdań, stąd tylko „sprawdzam” ale to AW stał się urządzeniem pierwszego kontaktu.

Aplikacje – nic dodać, nic ująć

Aplikacje Apple mają wersję na AW, inne (szczególnie płatne) również. Z moich aplikacji nie ma nic, co na AW nie działa lub nie ma aplikacji.

Bateria – miłe zaskoczenie

Bateria była jednym z elementów, którym był dla mnie problemem. Problemem o którym czytałem, ale nie znałem.

Rzeczywistość okazała się łaskawa. Bateria z włączonymi wszystkimi opcjami, powiadomieniami, GPS, codziennym 2 godzinnym treningu sprawuje się świetnie. Zegarek działa od 7 rano a o 24:00 ma zawsze ponad 50% mocy, zazwyczaj 55-60%.

Nie jest to rewelacja, ale lepiej niż się spodziewałem.

Wygląd rzecz gustu

Dla mnie jest nieźle, choć minus dla Apple za paski na stronie. Wybrałem wersję złotą, która najlepiej wygląda z paskiem Indigo (granat), który Apple sugeruje dla wersji Space Gray. Apple powinno dać możliwość podglądu każdego paska na każdej kopercie (pokażę to za kilka dni).

Dodatki dla Mac usera

Zakładając, że AP4 kupuje ktoś, kto ma Maka będzie mógł go odblokować zegarkiem, automatycznie.  iPhone jako „baza” nie może być odblokowana poprzez Apple Watch. Odblokować możemy wszystkie Maki od 2013 roku, spełniając kilka warunków jak:

  • to samo Apple ID na zegarku i Maku
  • włączone BT oraz WiFi
  • macOS Sierra lub nowsza

Pełny opis na stronie Apple: https://support.apple.com/en-gb/HT206995

Cena – to też minus?

Z jednej strony jest drogo. Ale można kupić wersję 3 za 1399zł. Tak, to starszy model. Ale wciąż świetny.

Miałem ostatnio w ręce a nawet kupiłem Samsunga Gear S3 Classic. Po zakupie AW4 wiem jedno. Samsung to porażka wizualna i organoleptyczna. Wygląda i przypomina tani zegarek prosto z Chin. Odczucie subiektywne, ale nie miałem nigdy nic oprócz opaski Xiaomi Band 2 stąd nie byłem skażony smart zegarkami. Ubierając je na rękę nie można ich porównać, nie ma co porównywać. Tizen i Watch OS. Ziemia i niebo.

Czy warto kupić?

Oprócz samego iPhona warto posiadać Air Pods’y. To dopiero jest pełny zestaw. Oczywiście drogi, ale warty ceny. Ułatwia niesamowicie codzienną pracę poda warunkiem, że dużo rozmawiasz a e-mail jest czymś, co sprawdzasz bez przerwy. Idealny do biegania (nie musisz mieć telefonu do Apple Music), świetny na siłownię. Czy warty swojej ceny? Nie wiem. Jest świetnym uzupełnieniem ekosystemu a dla mnie warty znacznie więcej.

Ogólne wrażenia z użytkownia Apple Watch 4

Wykonanie urządzenia10
System operacyjny9.5
Bateria8
Akcesoria dodatkowe10
Integracja z ekosystemem Apple10
9.5 out of 10
Plusy bateria pomimo, że wystarcza "tylko" na 2 ni pełnego użytkowania z wszystkimi włączonymi opcjami i treningiem 2h dziennie. Wygląd. Dodatkowe akcesoria (paski), które w Apple są drogie ale jest cała masa zamienników a stare paski od kopert 42mm pasują. System, który działa bardzo płynnie. Odblokowywanie Maków. Nowe tarcze od Apple. Silniczek haptyczny, dający niesamowite wrażenia podczas kręcenia koronkę. Możliwość położenia zegarka po prostu na stole (opaska nie sprężynuje). Minusy Bateria, która powinna ścigać konkurencję (Samsungi działają nawet 5 dni). EKG i LTE, którego brak w Polsce. Nie ujęte w ocenie, ponieważ kupując AP4 wiedziałem o tym. e-SIM nie jest winą Apple, po prostu Polska nie była na to gotowa pomimo, że AP3 już się upominał a EKG - tu każdy kraj ma inne wytyczne, ponieważ AP4 z EKG to urządzenie medyczne. Cena, która nie jest wysoka za urządzenie jakie otrzymujemy. Jest wysoka z stosunku do zarobków. Ale cło, podatki to już nie wina Apple. Każdy kraj reguluje to sam. Cena 399$ za 40mm i 429$ za wersję 44mm bez LTE oraz oraz 499$ za 40mm LTE i 529$ za 44mm z LTE to dużo niższa cena dla mieszkańców USA, gdzie średnie zarobki wynoszą od 3300 do ponad 6000 brutto za miesiąc. Brak możliwości instalacji własnych tarcz
Previous ArticleNext Article