Aktualności, Android

Windows Mobile umarł. Bill Gates i Android

Bill Gates i Android nie musi oznaczać miłości.

Bill Gates przyznał, że używa urządzenia napędzanego Androidem.
Androidem ale z oprogramowaniem Microsoftu. Koniec z mobilnym Windowsem jest dość wymowne u twórcy Windowsa, który zamienia go na Androida. Ale czy to kogoś dziwi?

Kończy się pewna epoka, która skończyć się powinna razem z Nokią, ale o tym później.

Mobilny Windows

Windows w wersji mobilnej nie zawsze był synonimem porażki i błędów. To min. Windows CE napędził wczesny rynek mobilny.

Wydany ponad 20 at temu Windows CE napędzał min. PDA a w Polsce większość kojarzyć go powinna po prostu z nawigacjami GPS. Automapa i Windows CE – kiedyś duet, z którym większość miała styczność.

Jak widać system ten fundamenty miał solidne. Mobilna wersja Windowsa kierowana była od początku raczej w stronę biznesu.
Urządzenia były na nasze warunki koszmarnie drogie a usługi w większości niedostępne.

W 2000 roku powstał na bazie doświadczeń Windowsa CE system nazwany po prostu Windows Mobile. I choć jego historia jest smutna, z trudnymi momentami, złymi decyzjami i tragicznym finałem to warto poświęcić mu kilka słów.

Porażka zaczęła się od Nokii

Każdy, kto interesuje się choć trochę rynkiem mobilnym pamięta moment, kiedy Microsoft kupił Nokię.
Nokię, swego czasu giganta posiadającego przeważającą większość rynku mobilnego, który przespał czas ekranów dotykowych i totalnie zaniedbał swój system – Symbiana.

Nokia szła na dno podobnie jak Windows Mobile. To się po prostu nie mogło udać. A główne problemy były dwa.

Po pierwsze Microsoft nie miał partnerów, którzy na swoich urządzeniach niemal z marszu instalowali by Windowsa. Dell i HP czyli główni partnerzy Microsoftu w kwestii Windowsa po prostu nie istnieją na rynku mobilnym.

Po drugie Windows, jakiego wszyscy znamy nigdy nie był w jednym ekosystemie z Windowsem mobilnym. Tu Microsoft powinien uczyć się od Apple.

Wystarczyło zrobić system, który połączy smartfony z komputerami w sposób choćby znany z urządzeń Apple.

O rynku desktopów i laptopów z zainstalowanym Windowsem Apple może tylko pomarzyć a Microsoft nie potrafił tego wykorzystać.

Lumia

Nokia przejęta przez Windowsa pojawiła się w nowym wcieleniu- Lumii. Była to nowa i ciekawa propozycja, która z Androidem na pokładzie pewnie odniosłaby mniejszy lub większy sukces. Niestety z Windowsem nie było jej to dane.

Windows mobilny i jego wersje

Problemem Windows był chyba brak spójności pomysłów co do jego rozwoju.
Windows Ce > Windows Mobile > Windows Phone > Windows Phone 7 (z podwersjami) > Windows Phone 8 > Windows Phone 8.1 (podobnie jak Windows na PC) > Windows 10 Mobile

Jak pokazuje historia Microsoft nie miał pomysłu na swój mobilny system, przez jakiś czas przyjął numerację z wersji na PC na końcu porzucając słowo Phone. Niestety kolejna zmiana nazwy systemu to za mało.

Bill Gates i Android

Czy fakt porzucenia mobilnego Windowsa przez Billa jest zaskoczenie? Z jednej strony tak, w końcu to jego Windows.

Z drugiej strony to analogiczna sytuacja z BlackBerry. Pomimo chęci nie da się używać systemu, który nie ma porządnego zaplecza z oprogramowaniem a nowe urządzenia po prostu już nie powstaną.

Dlaczego Android a nie Apple. Tego niestety nie wiemy, ale choć Gates uważał Jobsa za geniusza to jego produkty nigdy go nie przekonały.

Previous ArticleNext Article