Aktualności

Snapchat wejdzie na giełdę. Powtórzy sukces Facebooka?

Facebook jest niekwestionowanym liderem social media. Ale konkurencja nie śpi i mający blisko 160 mln użytkowników na całym świecie Snapchat zamierza pójść w ślady swojego konkurenta. Podobnie jak facebook chce wejść na giełdę i otrzymać od inwestorów kilka miliardów dolarów na rozwój.

3 luty polskiego czasu – ukazuje się wyczekiwany od dawna prospekt emisyjny akcji Snapchata. Właściciel chce wejść na giełdę i pozyskać od inwestorów około 3–4 mld dolarów. Oczywiście to ilość chętnych na akcje wyznaczy finalną kwotę.

Aplikacja, która przynosi straty

Snapchat zadebiutował w 2011 roku a już rok później Facebook trafił na giełdę dając ogromną fortunę jego właścicielowi.

Sukces giełdowy Facebook to na pewno punkt, jaki chce osiągnąć Snapchat.

Z prospektu Snapchata wynika, że biznes ten warty jest około 25 mld dolarów. Ale wartość ta nie przełożyła się jeszcze na zyski.

W ciągu ostatnich 2 lat Snapchat przyniósł prawie miliard dolarów straty netto.

Jest światełko w tunelu

Według szacunków eMarketer Inc., które przytacza agencja Bloomberg, przychody Snapchata w kolejnych latach mogą wzrosnąć z obecnych 400 mln dolarów do nawet 1,76 mld w 2018 roku. Wynik tegoroczny może być już ponad dwukrotnie wyższy niż w 2016 roku.

Zyski jak widać są widoczne na horyzoncie, ale czy Snapchat ma faktycznie taki potencjał? Czy jego formuła nie osiągnęła swoich możliwości? Czas pokaże a debiut na giełdzie na pewno pozwoli na osiągnięcie zysków z akcji. Ale czy to nie będzie bańska, która szybko pęknie?

Po sukcesie Facebooka wielu inwestorów może nabyć akcje w celu szybkiej odsprzedaży z zyskiem, co w dłuższej perspektywie może okazać się dość dużym ciosem dla wyceny spółki.

Najważniejszą na chwilę obecną jest wizja Snapchata co do swojej przyszłości. Wizja ta może być warta wiele miliardów.

Previous ArticleNext Article