Aktualności

Wyniki finansowe Samsunga napawają optymizmem.

Zysk firmy Samsung Electronics za IV kwartał 2016 r. wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu z analogicznym okresem 2015 – podał Samsung. Przyczyniły się do tego rekordowe wyniki działu układów pamięci i bardzo dobra sprzedaż smartfonów. Sytuację jak się okazało po wpadce z Note 7 uratowały dwa inne modele flagowe, czyli S7 i S7 EDGE.

Przychody Samsunga netto w okresie od października do grudnia 2016 roku wyniosły 7,1 bln wonów (6,1 mld dol.) w porównaniu z 3,2 bln wonów w czwartym kwartale 2015 r.

Według agencji AP Financial News, to więcej niż prognozowali analitycy, którzy spodziewali się kwoty 6,52 bln wonów. Według danych zawartych w komunikacie firmy, na które powołuje się AP, sprzedaż utrzymała się na poziomie 53,3 bln wonów (45,6 mld dol.). Zysk operacyjny Samsunga w ostatnich trzech miesiącach 2016 roku wzrósł natomiast o 50 proc. i wyniósł 9,2 bln wonów (7,9 mld dol.) w porównaniu z 6,14 bln wonów rok wcześniej.

Zyski Samsunga w bieżącym kwartale spowodowane będą mniejszą sprzedażą urządzeń AGD oraz wydatkami na dział mobilny. Opóźnienie w premierze S8, dłuższe testy oraz badania przyczyn powstałych wad w Note 7 spowodowały z pewnością, że dział mobilny Samsunga pochłonie większe nakłady.

Według wyliczeń AP straty Samsunga spowodowane zamozapłonem Note 7 to aż 5 mld dolarów. Na dodatek model Note 7 przyczynił się do sadku akcji firmy i strat rzędu 18 mld dolarów.

 

W poniedziałek podczas specjalnej konferencji Samsung podał, że powodem awarii niektórych Galaxy Note 7 były wadliwie zaprojektowane baterie, co sprawiało, że urządzenia przegrzewały się i zapalały.

Na czym Samsung zarabiał? Jak wiadomo Samsung to gigant, nie tylko w świecie urządzeń mobilnych. Produkcja półprzewodników wypracowała Samsungowi ponad połowę kwartalnego zysku operacyjnego – 5 bln wonów (4,3 mld dol.). Jak wiadomo Samsung dostarcza również swoje ekrany czy pamięci innym producentom i to właśnie zwiększone zapotrzebowanie na pamięci pozwoliły Samsungowi na osiągnięcie zadowalającego wyniku finansowego.

Dział mobilny w trzech ostatnich miesiącach 2016 roku odnotował zysk operacyjny w wysokości 2,5 bln wonów (2,1 mld dol.) Należy jednak wspomnieć, że pomimo porażki Note 7 Samsung w 3 kwartale czyli min. przy okazji świątecznych zakupów w dziale mobilnym miał kilkadziesiąt produktów w ofercie w tym dwa nowe modele flagowe S7 i S7 EDGE. Dlaczego o tym wspominam?

Apple w analogicznym kwartale 2016 roku zarobiło na urządzeniach:

  • iPhone: 28,16 mld dol
  • iPad: 4,26 mld dol
  • Mac: 5,74 mld dol
  • Usługi: 6,33 mld dol
  • Inne: 2,37 mld dol

Jak widać sam iPhone to grubo ponad 10 razy większy zysk od całego działu mobilnego Samsunga a cały dział mobilny Apple to już ponad … 22 razy więcej. Same zyski ze sprzedaży iPhone biją na głowę Samsunga a przypomnijmy, że Apple ma zaledwie kilka modeli w sprzedaży z czego aktualna oferta to 7, 7 Plus, 6S, 6S Plus i SE.

 

Previous ArticleNext Article