Android

OnePlus 3T pierwszym telefonem z 8GB RAM? Pytam tylko po co?

Każda nowa generacja smartfonów musiała być bardziej innowacyjna a na dokładkę szybsza, z lepszym procesorem, większą ilością pamięci. I tak wyścig cyferek trwa do dziś.

Dziś poczytać można w prasie branżowej, że najnowszy model OnePLus 3T z SnapDragonem 821 będzie miał nie 6 a 8GB RAM. I tu się chyba logika kończy. Dlaczego?

Komputer vs Smartfon

Patrzę na mojego „starego” HP Paviliona 17″ z procesorem 2 rdzeniowym i 4GB RAM. Na komputerze tym przez blisko 3 lata kodowałem w Net Beansie, rysowałem w Corelu, później Illustratorze, oglądałem filmy, grałem. Wszystko działało dość dobrze a Windows 7 działał bardzo płynnie. Po dodaniu dysku SSD – rakieta.

Dziś pisząc ze stacji roboczej HP EliteBook z 2 rdzeniami i5, 8GB RAM zastanawiam się…. po co to samo w telefonie?

Czy mój telefon będzie miał stację dokującą i możliwość podłączenia 4 ekranów? Czy będzie renderował cokolwiek? No właśnie nie. Więc po co mi taka pamięć?

 

Czy to wina Androida?

Czy Android jest aż tak źle zaprojektowany, że kolejna wersja 8 będzie wymagała min. 6GB RAM i producenci już się przygotowują na ten scenariusz, a może OnePlus nie wie czym przyciągnąć klienta, więc daje wszystko co może? A może chce pokazać Twórcy Androida, że jego Google Pixel z 4GB RAM jest po prostu słaby. A może właśnie Google wie, ile pamięci potrzebuje jego system do poprawnego działania? Jak widać pytania się mnożą a odpowiedzi nie widać.

 

Dysk słabym ogniwem?

Jeżeli masz komputer, z dyskiem tradycyjnym – mechanicznym i zamieniasz go na SSD nagle dostajesz zupełnie nowy komputer, który działa lepiej niż większość nowych z reklam gazetkowych.

Ale zaraz, przecież wszystkie smartfony mają szybkie pamięci. Tam nigdy nie występowały mechaniczne odpowiedniki, więc nigdy też nie były problemem w wydajności całego smartfonu.

 

Optymalizacja, czyli Apple

Dlaczego Apple robiąc iPada Pro, który miał być kolejnym komputerem osobistym ma tylko 4GB RAM? A może aż, bo to największa ilość RAM spośród wszystkich urządzeń mobilnych Apple.

W Macbookach Pro do października podstawową pamięcią było 8GB. W modelu Pro, czyli stacji roboczej dla profesjonalnych zastosowań.

 

A co z baterią?

Większa ilość pamięci nie może nie mieć wpływu na baterię i jej szybkość rozładowywania. Czy dokładanie czegoś, czego wykorzystać nie sposób ma sens? A może większa bateria i większy gabaryt, przecież wielkość smartfonów dziś to najmniej ważna cecha. Jeżeli jest duży, wystarczy żeby był smuklejszy od innych, albo ramki miał mniejsze. A że butów nie zawiążemy trzymając go w kieszeni, o tym już nikt nie pomyślał.

 

Previous ArticleNext Article