Aktualności, Apple

Czy Apple kupi TIDALa aby wykończyć Spotify?

Ostatnią gorącą informacją na rynku jest prawdopodobne przejęcie serwisu Tidal przez Apple. Tylko po co?

Faktem jest, że Tidal dość szybko zyskał popularność, w tym w Polsce ale w większości to zasługa sieci Play i bezpłatnego dostępu. Świadomych użytkowników, którzy po bezpłatnym okresie zakupią subskrypcję będzie raczej tylko ułamek, ale mogę się mylić.

Jay-Z, który w Tidala zainwestował 56 milionów dolarów podobno może na interesie z Apple zarobić 500 milionów dolarów! 9-cio krotny zwrot inwestycji? To byłby najbardziej udany biznes spośród wszystkich gwiazd showbiznesu.

Ale co z wykonawcami, którzy są twarzami Tidala i nie udostępniają swojej muzyki choćby Apple Music? Czy Kanye West nadal będzie twarzą Tidala po przejęciu przez Apple?

Tidal wg. ostatnich danych ma ponad 4 miliony subskrypcji przy 15 milionach Apple Music. Razem będzie prawie 20 milionów przy 30 milionach Spotify. Ale tu nie o liczby raczej chodzi.

W 2014 roku Apple kupiło za 3 miliardy dolarów Beats Audio w tym dział urządzeń (słuchawki) oraz Beats Music.

Czy wysokiej jakości urządzenia Beats będą częścią nowej wersji premium Apple Music po przejęciu Tidala, który oferuje muzykę w wysokiej jakości obecnie za 20$ miesięcznie? Czy to początek walki o pozycję lidera na rynku streamingu i eliminacja rosnącego konkurenta?

Jeżeli dodamy do tego trwający spór Spotify i Apple, gdzie podobno Apple blokuje nową aplikację na iOS a Spotify skutecznie omija płącenie prowizji w App Store chyba mamy odpowiedź.

Previous ArticleNext Article